2010 New Zealand Kennel Club National Dog Show
 








Eukanuba National Curtain Raiser Championship Tests - Full Schedule

Ardmore Show Week Full Schedules - Click Here

ardmore

NZKC Auckland Exhibition Centre are proud to be hosting the Satellite Shows in the lead up to the 2014 Eukanuba National Dog Show.

Saturday 27th September
Ladies Kennel Association - All Breeds Championship Show (Judges...Jocelyn Croad (QLD) - part1 & BIS, Dean Freshwater (NSW) - 2 & 5, Veronica Royston (NSW) - Stakes, Barbara Hyde (NZ) - part1 & 3, Bruce Riddell (NSW)- 6, Sue Bond (WA) - Stakes, Geoff Love (SA) - 7))


Sunday 28th September
Ladies Kennel Association - All Breeds Championship Show (Jocelyn Croad (QLD) - 3, Dean Freshwater (NSW) - 1 & Stakes, Veronica Royston (NSW) - Stakes & 5,Barbara Hyde (NA) - St Bernards, Bruce Riddell (NSW) - 7, Sue Bond (WA)- part6, Geoff Love (SA) - 2 & 4, Rosemary Hubrich (NZ) - BIS)
The Pomeranian Club - Championship Show (Bruce Riddell (NSW))


Tuesday 30 September
The Terrier Club - Championship Show (Leanne Duval (NSW)
Central Terrier Club - Championship Show (Eva Ekstam (Cambridge))
Northern Staffordshire Bull Terrier Club - Championship Show (Jodie Sing (NSW))
Amstaff Club - Open Show (Peter Stables (Kumeu))


Wednesday 1 October
NZKC Auckland Prelude Show- All Breeds Championship Show (Tim Thomas (NSW) - 1, Natasha Ryan (WA) - 2, Ainslee Carius (QLD) - 3, Fred Peddie (Canada) - 4, BIS, Anthony Price (VIC) - 5, Scott Sandford (NZ) - 6, Marlene Curk (NSW) - 7)
Continental Gundog Club - Championship Show (Christine McDonald (UK))
Shetland Sheepdog (Carol Donaldson (QSLD))
Newfoundland Club - Championship Show (Natasha Ryan (WA))
YKC Breed Handling Stakes Finals (TBA)

Thursday 2 October
National Curtain Raiser - Obedience Championship Show (Ann Davis (Specbeg), Carol Moffitt (Nov), Sally Main (Test A), Robyn Howard (Test B, Stephanie Pountly (Test C))
The Hound Club of Auckland - Championship Show (Robynne Trainor (Timaru))
Auckland Beagle Club - Championship Show (Sue Bownds (NSW))
The Borzoi Club - Championship Show (Milan Curk (NSW))
ANSUDA - Championship Show (GP6 Natasha Ryan (WA), GP7 Sue Bownds (NSW))
Auckland Bulldog Club - Championship Show (Fred Peddie (Canada))
Auckland Working Dog Club - Championship Show (Tim Thomas (NSW))
Auckland Dachshund Club - Championship Show (Ainslee Carius (QLD))
The Whippet Club - Championship Show (Ainslee Carius (QLD))
Asian Breeds Club - Championship Show (Carol Donaldson (QLD)
Dominion Dobermann Club - Championship Show (Jocelyn Croad (QLD))
St Bernard Club - Championship Show (Sue Bond (WA))
Auckland Spaniel Club - Championship Show (Christine McDonald (UK))
Rhodesian Ridgeback Club - Inaugural Championship Show and dinner (Orit Nevo (Israel))
The Poodle Cub - Championship Show (Carol Donaldson (QLD))
The Mastiff Club - Championship Show (Bruce Anderson (Napier))

Friday 3 October
Waitemata Gundog Club - Championship Show (Natasha Ryan (WA))
Irish Setter Club - Championship Show (Myra Thomas-Rhodes (WA))
Golden Retriever Cub - Championship Show (Christine McDonald (UK))
Auckland Toy Dog Club - Championship Shows x 2 ( Robyn Carter (VIC), Joanne Tilbrook (QSLD))
Auckland Chihuahua Club - Championship Shows x 2 (Bruce Riddell (NSW), Jocelyn Croad (QSLD))
Griffon Bruxellois Club - Championship Show (Jocelyn Croad (QLD))
Pointer Club - Championship Show (Orit Nevo (Israel))
Auckland Pug Club - Championship Show (Fred Peddie(Canada))
Wellington Bulldog Club - Championship Show (Louise Dorr (QLD))
German Shorthaired Pointer Club - Championship Show (Orit Nevo (Israel))

Saturday 4 October
The Great Dane Club - Championship Show (Matti Pakarinen (UK))


All above events will be held at the NZKC Exhibition Centre, Ardmore.

Lynley Bray
Ardmore Week Manager, 2014 Eukanuba National Dog Show
lynleybray@xtra.co.nz